Krótkoterminowe umowy najmu we Włoszech na cele turystyczne rosną / Gtres. 11 września 2018 musi być dokonane na piśmie i wymaga zapłaty prowizji w wysokości od 15% do 20% ceny
Książki o życiu we Włoszech. W tej kategorii mieszczą się powieści, których fabuła lub rys historyczny zostały osadzone we Włoszech. Zaliczają się do nich pozycje wydawnicze, które opisują życie lokalnych mieszkańców. Książki o Włochach i Włoszkach pozwalają odkryć sekret ich temperamentu oraz obyczajów. Do wyboru są
Wybory we Włoszech wygrywa koalicja prawicowa z Giorgią Meloni (na zdjęciu) na czele (PAP, PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
W samych Włoszech mieliśmy spędzić w sumie 7 dni, gotować nam się średnio chciało. Niemniej chociaż kilka obiadów trzeba było kupić. Zaopatrzyliśmy się też w owoce, jakieś przekąski na wieczór do zrobionego przeze mnie piwa i kupionego miejscowego wina. No to zobaczmy, jak się prezentują ceny wybranych produktów. Ceny we
Koszty życia we Włoszech: obowiązkowe wydatki roczne. sie 24, 2018 Aktualności, Info z prasy 0. 1. Według włoskich ekspertów Ufficio Studi Confcommercio, każdy mieszkaniec Włoch wyda w tym roku średnio 7 tys. 268 euro na tak zwane wydatki obowiązkowe, czyli opłaty za prąd, gaz, telefon, wywóz śmieci, benzynę/transport miejski
Jak wyjaśniłam w artykule, zgodnie z polsko-włoską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania renty i emerytury podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju stałego zamieszkania, którym w Twoim przypadku są Włochy, co oznacza, że musisz rozliczyć się z otrzymywanych świadczeń tylko we Włoszech.
Po drodze należy wykupić winietę czeską i austriacką, a we Włoszech zapłacić na bramkach autostradowych 9,70 euro w jedną stronę. Zobacz więcej: Włochy samochodem – wszystko co trzeba wiedzieć; Polecane hotele w drodze do Włoch; Ceny autostrad we Włoszech; Alternatywą jest podróż samolotem na jedno z dwóch lotnisk koło
POLSKA. 6,69. 6,69. Niemcy. 1,80. 8,03. Zestawienie obejmuje ceny paliw w wybranych krajach europejskich. Średnie ceny wyznaczone na podstawie kursów walut NBP na dzień 08-11-2023. Aktualizacja w każdą środę do godz. 15:00.
W przypadku, gdy włoską rezydencję podatkową nabędzie przykładowo żona podatnika, kwota ryczałtowego podatku wyniesie dla niej 25.000 EUR. Łącznie małżonkowie będą zatem zobowiązani do zapłaty na rzecz włoskiego fiskusa 125.000 EUR podatku. Opisywany reżim podatkowy znajduje zastosowanie także w sytuacji, gdy dochody oraz
Boutique Hotel Calais Milano. Hotel w dzielnicy Fiera Milano city w Mediolanie. Niedrogi hotel. Calais oferuje funkcjonalnie urządzone pokoje z klimatyzacją i łazienką. Stacja metra Wagner jest oddalona o 350 metrów, a stadion Meazza w Mediolanie - o 10 minut jazdy tramwajem od hotelu.
SDpN8UV. Aktualizacja: styczeń 2022 Słowenia to jeden z najmniejszych krajów Europy – członek Unii Europejskiej i NATO. Kraj leży w południowo-środkowej Europie w Alpach, na północnym krańcu Morza Adriatyckiego, graniczy z Austrią, Włochami, Węgrami i Chorwacją. Pomimo niewielkich rozmiarów ten alpejski kraj kontroluje niektóre z głównych szlaków tranzytowych Europy. Słowenia oferuje turystom piękne krajobrazy, morze i góry, urocze miasteczka i fascynujące zabytki, bajkowe zamki, piękne jeziora i jaskinie. Słowenia jest rajem dla miłośników zwiedzania. Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro (€). Z dzisiejszego artykułu dowiecie się jakich cen, można spodziewać się jadąc do Słowenii. Ceny produktów i usług podane na stronie pochodzą ze sprawdzonych źródeł: sklepy, restauracje, kawiarnie, oficjalne strony internetowe atrakcji. Wybierając się do Słowenii trzeba założyć, że ceny będą podobne lub wyższe jak w Polsce. Przelicznik użyty przy cenach: 1 euro (€) = 4,83 zł 1 euro= 100 eurocentów Ceny pochodzą ze sklepu Spar. Podane poniżej ceny są cenami standardowymi, nie uwzględniające promocji, obniżek itd. W sklepach sieciowych ciągle pojawiają się promocje i produkty można kupić nawet pół taniej od cen podanych poniżej. Więcej informacji na temat sklepów jakie są w Słowenii przeczytacie w naszym osobnym artykule: Sklepy i supermarkety w Słowenii Pieczywo: chleb biały 1 kg = 1 euro (4,83 zł)chleb żytni 1 kg = 3,90 euro (18,84 zł)chleb z mąki ciemnej/ z ziarnami 400 g = 2,70 euro (13,05 zł)bagietka 250 g = 0,60 euro (2,90 zł)kajzerki 6 sztuk = 1,24 euro (6 zł)chleb tostowy 750 g = 1,30 euro (6,28 zł) Owoce, warzywa, grzyby: Ceny owoców i warzyw podane są z okresu zimowego, w lecie mogą być nawet o połowę tańsze pomarańcze 1 kg = 1,50 euro (7,25 zł)jabłka Gala 1 kg = 2 euro (9,66 zł)banany 1 kg = 1,40 euro (6,76 zł)pomidory 1 kg = 2,50 euro (12,08 zł)pomidorki koktajlowe 1kg = 5,50 euro (26,60 zł)marchewki 1 kg = 1,20 euro (5,80 zł)ziemniaki 1 kg = 1,20 euro (5,80 zł)buraki 1 kg = 1 euro (4,83 zł)pieczarki 500 g = 2,30 euro (11,11 zł) Mięso, nabiał, jajka: filet z piersi kurczaka 1 kg = 10 euro (48,32 zł)szynka drobiowa 1 kg = 11 euro (53,15 zł)ser żółty Edamer 1 kg = 11,30 euro (54,60 zł)jogurt owocowy duży 500 g = 0,80 euro (3,87 zł)masło 250 g = 2,40 euro (11,60 zł)mleko 1 litr = 1 euro (4,83 zł)jajka rozmiar M, 10 sztuk = 2,30 euro (11,11 zł) Pozostałe: woda mineralna Spar 1,5 l = 0,30 euro (1,45 zł)kawa Lavazza 250 g = 7,60 euro (36,72 zł)herbata Loyd owocowa, 20 torebek = 1,70 euro (8,21 zł)makaron 500 g = 0,80 euro (3,87 zł)mąka pszenna 1 kg = 0,60 euro (2,90 zł)czekolada Milka duża 300 g = 2,90 euro (14,01 zł) Artykuły przemysłowe: płyn do mycia naczyń Frosch 500ml = 1,60 euro (7,73 zł)pasta do zębów Aquafresh 125 ml = 3,50 euro (17 zł)papier toaletowy w zależności od firmy 0,20- 0,50 euro za rolkę (0,97 – 2,42 zł)żel pod prysznic Nivea 250 ml = 2,50 euro (12,08 zł)Pampers Premium rozmiar 3, 60 sztuk = 15,30 euro (73,93 zł) Alkohol: Alkohol w Słowenii można normalnie kupić w sklepach spożywczych. Prosecco Martini 0,75 l = 10 euro (48,32 zł)ceny wina są różne, za butelkę 0,75l trzeba zapłacić między 4-12 euro (19,33- 58 zł)piwo w puszcze Guinness 4,2% 0,44l = 2,30 euro (11,11 zł)piwo w puszcze Kozel 0,5 l = 1,30 euro (6,28 zł)Somersby 0,33 l = 1,20 euro (5,80 zł)whiskey Jack Daniels 1 l = 30 euro (145 zł)wódka Luksusowa 0,7 l = 10 euro (48,32 zł) Papierosy: średnia cena za paczkę papierosów w Słowenii wynosi 4-5 euro (19,33-24,16 zł) Paliwo: Ceny paliw pochodzą ze stacji Petrol BS Ljubljana – Kajuhova oraz OMV LJUBLJANA. benzyna 95 = 1,56 euro/litr (7,54 zł/litr)benzyna 98 = 1,76 euro/litr (8,50 zł/litr)diesel = 1,67 euro/litr (8,07 zł/litr)gaz LPG = 0,96 euro/litr (4,64 zł/litr) cena za przejazd autostradą: samochód osobowy 7 dni: 15 euro (72,48 zł), pół roku: 30 euro (145 zł), rok: 110 euro (531,51 zł). Na naszej stronie postał też poradnik o podróżowaniu po Słowenii. Dowiecie się z niego o dozwolonych prędkościach, o wymaganych dokumentach, ilości dozwolonych promili itd. – warto przed wyjazdem zapoznać się z treścią! Bilety: Zoo Lublana: dorośli = 10 euro (48,32 zł), ulgowy (dzieci, studenci, seniorzy) = 8,50 euro (41,07 zł), dzieci szkolne i przedszkolne = 6,50 euro (31,41 zł), do 2 lat bezpłatnieTermy Snovik Spa: baseny dorośli w dni powszednie = 15 euro (72,48 zł), w weekend = 17,50 euro (84,56 zł), dzieci = 12 euro (58 zł), w weekend = 14 euro (67,65 zł)Lublana zamek i kolejka linowa: dorośli = 13 euro (62,81 zł), bilet ulgowy = 9 euro (43,49 zł)Mini teatr Lublana: przedstawienie dla dzieci: bilety dorośli/ dzieci = 8 euro (38,65 zł), spektakle ze św. Mikołajem 10-15 euro (48,32-72,48 zł) Nocleg: Ceny sprawdzone na W sezonie wakacyjnym: za pokój dwuosobowy w stolicy (Lublana), z prywatną łazienką, blisko centrum zapłacimy od 300 złnad morzem, w Słowenii ceny są znacznie wyższe, niż w stolicy za dwie osoby, blisko plaży za nocleg trzeba zapłacić najmniej 500-600 zł Poza sezonem ceny są bardzo zbliżone, jak te w lecie. Ceny w restauracjach: Ceny pochodzą z restauracji Zabornica oraz Marley&Me w Lublanie. obiad dnia = 9,50 euro (45,90 zł)grillowane warzywa = 8,50 euro (41,07 zł)focaccia (chlebek z dodatkami: przyprawami, pomidorkami koktajlowymi,serem, wędliną) = 10 euro (48,32 zł)zupa dnia = 3-4 euro (14,5-19,33 zł)burger = 6-9 euro (29-43,49 zł)pizza = 7-12 euro (33,82-58 zł)hot dog = 5 euro (24,16 zł)makaron z kurczakiem i dynią w śmietanie = 8,50 euro (41,07 zł)naleśniki amerykańskie z nutellą i marmoladą = 4 euro (19,33 zł)deser pannacota/ tiramisu = 4-5 euro (19,33-24,16 zł)woda/Coca-Cola 0,25 l = 2,50 euro (12,08 zł)kawa = 2 euro (9,66 zł)wino lampka = 3,50 euro (16,91 zł)wino butelka = 25 euro (120,80 zł)piwo = 3-4 euro (14,5-19,33 zł) Komentarze
Swoje spostrzeżenia i wrażenia z wakacji w Toskanii napiszę, gdy tylko wrócę. Tymczasem zamieszczam krótki wpis o cenach w sklepach i zaktualizuję zakładkę, bo to może się szybciej przydać tym z Was, którzy są na etapie planowania wakacji na własną rękę np. na sierpień. W tym roku wybraliśmy się z żoną na wakacje do Toskanii. Wynajęliśmy apartament w Vilaggio Le Querce (o nim postaram się napisać w kolejnym tekście). Z tego względu musieliśmy zadbać o zaopatrzenie lodówki. Na miejscu byliśmy w niedzielę, a we Włoszech w ten dzień wszystko jest pozamykane, więc z Polski wzięliśmy sobie jakieś rogaliki na śniadanie. Rano jednak pojechaliśmy na zakupy. W samych Włoszech mieliśmy spędzić w sumie 7 dni, gotować nam się średnio chciało. Niemniej chociaż kilka obiadów trzeba było kupić. Zaopatrzyliśmy się też w owoce, jakieś przekąski na wieczór do zrobionego przeze mnie piwa i kupionego miejscowego wina. No to zobaczmy, jak się prezentują ceny wybranych produktów. Pomidory podłużne – zabijcie mnie, zapomniałem ile za kg, ale my wzięliśmy 3 takie pomidory i wyszło 0,31 € Majonez w tubce – 0,65€ Ketchup – 1,49€ Słoik oliwek miejscowych – 1,98€ 100 g prosciutto cotto – 1,61€ Pakowany mix sałat – 1,95€ Jogurt kokosowy (2 kubeczki w zestawie) – 0,89€ Wino białe Pitigliano 0,75L – 4,50€ 3 cytryny – 1,22€ Melon Giallo – 3,25€ 6 nektaryn – 2,44€ (kilo kosztowało coś 2,65€) 6-pak napoju Bitter – 1,99€ Olej – 1,38€ Mleko świeże z krótką datą przydatności do spożycia – 1,54€ Paczka rogalików z nadzieniem morelowym – 1,99€ 6-pak wody Panna niegazowanej – 2,76€ Sól – 0,19€ Arbuz – 0,54€ za kilogram. My wzięliśmy 13 kilowego dziada i skończyć go nie mogliśmy. Reklamówka termiczna – 0,99€ Oliwa – od 3,80€ do nawet 14,60€ Likier kremowy Limonsole – 5,90€
Ceny we WłoszechNa jakie wydatki powinniśmy się przygotować wybierając wakacje we Włoszech? Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać do Włoch?Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Na tak wysoką pozycje wpłynęły rozmaite czynniki: od sprzyjającego klimatu, otwartości mieszkańców, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych po cele religijne. Nasi rodacy decydując się na urlop zagraniczny najchętniej wybierają wyjazdy siedmiodniowe. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są duże miasta jak: Wenecja, Florencja, Rzym, Mediolan i Neapol. Coraz częściej doceniane są również mniej znane, jednak niezwykle malownicze miejscowości, w których posmakować można lokalnych wyrobów, a oczy nacieszyć niezapomnianymi widokami. Wyjazdy zorganizowane można znaleźć w cenach już od 799 PLN/os. Niezależnie od wybranej opcji wakacyjnej oraz standardu wyżywienia i zakwaterowania należy uwzględnić pulę pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na drobne wydatki i dodatkowe astracje. W tym celu przeanalizujmy więc przykładowe ceny produktów i podstawowych usług, za które przyjdzie nam zapłacić podczas wypoczynku. Na potrzeby tego artykułu został przyjęty uśredniony kurs NBP w dniu 20 marca 2022 roku, 1 EURO to koszt 4,70 we WłoszechCeny we Włoszech – przykładowe produkty:Chleb pszenny (2 – 3 EUR / kg) około 9,50 – 14,50 PLN / kgBułka ( 1,34 EUR / sztuka) około 6,50 PLN / sztukęMasło (3,15 EUR / 250 g) około 15,00 PLN / 250 gSerek śniadaniowy (2,89 / 250 g) / około 14,00 PLN / 250 gSer krowi (12,5 EUR / kg) około 60,00 PLN / kgSer owczy (np Pecorino 19,5 EUR / kg) / około 92,00 PLN / kgSer parmezan (26 EUR / kg) / około 122,00 PLN / kgPomidory (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOgórki (3,5 EUR / kg) / około 16,50 PLN / kgMakaron (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOliwa (5,8 EUR / l) / około 27,50 PLN / lOliwa extra virgin (7,5 EUR / l) / około 35,00 PLN / lOcet balsamiczny di Modena (5 EUR / l) / około 24,00 PLN / lWoda mineralna (0,26 EUR / l) około 1,50 PLN / lSok owocowy (2 EUR / l) około 9,50 PLN / lWino (5 EUR / butelka) około 24,00 PLN / butelkaPiwo (1,5 EUR / butelka) około 7,00 PLN / butelkaPapierosy (6 EUR / paczka) około 28,00 PLN / paczkaCeny we WłoszechCeny usług w barach i restauracjach:Espresso (0,70 EUR) około 3 PLNCapucino (1,00 EUR) około 4,7 PLNCaffe macchiato (0,80 EUR) około 3,5 PLNLatte macchiato (1,20 EUR) około 5 PLNHerbata (1,5 EUR) około 6,5 PLNSpremutta (świeżo wyciskany sok cytrusowy) (2,80 EUR) około 12 PLNRogalik (1 EUR) około 4,7 PLNSłodka bułka śniadaniowa (2,00 EUR) około 8,5 PLNTramezzino (kanapka śniadaniowa) (3 EUR) około 13 PLNPizza kawałek (2,5- 3,5 EUR) około 11 – 15 PLNPizza margheritta (7,5 EUR) około 35 PLNPrzystawka (mieszanka sałat) (5,50 EUR) około 24 PLNPierwsze danie (pasta) (7,5 EUR) około 35 PLNDrugie danie (9,5 EUR) około 43 PLNDeser (Macedonia – sałatka owocowa) (2,5 – 4 EUR) około 11 – 17 PLNLody (1,5- 3 EUR / porcja) około 6,5 – 13 PLN / porcjaHamburger w McDonald (1,3 EUR) około 5,6 PLNW zależności od możliwości – idealny budżet na wyjazd do ceny to jedynie pewne propozycje cenowe poszczególnych produktów. W zależności od miejsca zakupów mogą nieco odbiegać od podanych. Kupując we Włoszech należy szukać miejsc odwiedzanych chętnie przez rodzimych mieszkańców, mamy wówczas pewność co do świeżości i jakości się na posiłek do baru czy restauracji, również należy sugerować się liczbą zajętych stolików wewnątrz lokalu. We Włoszech dość powszechnym zwyczajem jest jadanie śniadań w przydrożnych barach, w których mieszkańcy spożywają kawę czy też słodkiego rogalika stojąc przy barze lub przeznaczonym do tego stoliku. Jedzenie właśnie na stojąco, nie siadając, przy stoliku pozwala na zaoszczędzenie kilku euro na obsłudze (tzw. coperto), która jest standardowo doliczana do rachunku i w zależności od miejsca może wynosić od 3 do nawet 12 miejsce na obiad warto zwrócić uwagę na restauracje „self service” czynnych od godziny 12:00, w których przygotowane potrawy samodzielnie nakładamy na talerze. Restauracje te zapełniają się mieszkańcami w porze sjesty, kiedy to pracownicy mają czas na chwile odpoczynku od pracy i zjedzenie obiadu. Serwowane tu jedzenie jest zawsze świeże i dobrej jakości, a właściciele restauracji nie są nastawieni na zyski z wygórowanych cen dla jednak w trakcie naszego wypoczynku chcemy doświadczyć odrobiny luksusu i wybrać się do eleganckiej restauracji, najlepiej to uczynić w porze wieczorowej, wówczas zostaniemy obsłużeni przez kelnerów przy stoliku bez zbędnych tłumów, a kolacji często towarzyszyć będzie muzyka grana na na drobne wydatki pamiątki i przekąski powiną wystarczyć nam kwota 100 EUR / osobę tygodniowo. Jeżeli jednak chcemy posmakować lokalnych specjałów, odwiedzić miejscowe bary i restauracje to wydatek rzędu 30 EUR / os / dzień, pozwoli nam nie odmawiać sobie przyjemności, ani też nie cierpieć z poczucia winy spowodowanego nadmiernymi wydatkami. Włochy to kraj, w którym turystyka jest głównym źródłem dochodu mieszkańców, dlatego ceny we Włoszech często są wygórowane, należy szukać miejsc lokalnych i na uboczu by niepotrzebnie nie przepłacać.